Najpopulárnejším mestom v Bosne, kam prúdi každoročne čoraz viac turistov, je hlavné mesto Sarajevo. Okrem neho je populárnym cieľom aj mesto mostov na juhu krajiny, trochu tajuplný a úplne orientálny Mostar. Nielen tieto dve lokality však majú cestovateľom čo ponúknuť. Ak ťa viac ako mestá lákajú príroda či zaujímavosti architektúry, inširuj sa našimi piatimi tipmi.
1 BLAGAJ
Neďaleko Mostaru, len niečo cez desať kilometrov juhovýchodne, leží malebná dedinka Blagaj. Najväčšou atrakciou je asi stometrový skalný útes, pod ktorým vyviera rieka Buna. Krásna a majestátna, jej prameň patrí medzi najsilnejšie v Európe a voda v nej medzi najčistejšie. Podľa lokálcov sa v mieste, kde rieka vyviera, môžeš vody pokojne napiť, vraj je čistejšia a zdravšia ako tá z kohútikov. Priamo pod skalný útes sa vieš dostať na malom nafukovacom člne, ktorý tam má priviazaný čašník jednej z okolitých reštaurácií. Emir, asi štyridsiatnik, si takto privyrába. Ako sám hovorí, život v Bosne je ťažký, nezamestnanosť vysoká a každý peniaz navyše viac ako prospešný. Určite sa s ním prevez, porozpráva ti zaujímavé príbehy.
Pod skalou pohľady priťahuje biela stavba, ktorá je pod ňou doslova natlačená. Ide o moslimský kláštor zo 16. storočia a určite stojí za návštevu. Dovnútra ťa pustia len patrične zahaleného (ženy sa musia kompletne omotať šatkami, ktoré im tam zadarmo požičajú, pričom schovať si do šatiek musia aj vlasy). Kláštor je skromný, ale uvidíš v ňom pekné drevorezby a kupolu s krásnymi hviezdami. Najkrajší je ale výhľad z balkóna, či už na prameň Buny alebo do opačnej strany na rieku, ktorej brehy sú posiate malými reštauráciami s terasami. V niektorej sa zastav a objednaj si rybu, myslím, že ťa nesklame.
2 POČITELJ
Druhým tipom na výlet v okolí Mostaru je dedinka Počitelj, ktorá bola v dávnej minulosti pirátskou osadou. Podľa dostupných informácií ju na konci 14. storočia na mestečko prebudoval bosniacky kráľ Stjepan Tvrtko I. V 15. storočí, v období silnejúcich tureckých výbojov, na skale v meste pribudol opevnený hrad. Jedným z jeho staviteľov bol aj nám známy uhorský kráľ Matej Korvín. Tento hrad stojí v Počitelji dodnes a ponúka kúzelný výhľad na celé mesto a popri ňom pretekajúcu Neretvu.
O storočie neskôr k typickej stredovekej pevnosti pribudla mešita Hadži Aliho. Počitelj je vďaka týmto dvom stavbám ďalším príkladom kultúrneho mixu, ktorý je pre Bosnu typický. Prechádzať sa v kopcovitých uličkách dediny je počas leta celkom náročné. Slnko je spaľujúce a z všade použitého kameňa sála neskutočné teplo. Rozhodne však stojí za to vyštverať do úplne najvyšších uličiek a vychutnať si výhľady.
3 KRAVICA
Asi hodinu južne od Mostaru nájdeš skutočný bosniacky poklad, majestátne vodopády. Ak sa ti páčia chorvátske Plitvice, určite si ťa získajú aj bosniacke Kravice. Sú v dedinke Gornji Studenci na rieke Trebižat a so svojou šírkou presahujúcou sto metrov ťa ohromia na prvý pohľad. Voda padá z výšky takmer tridsiatich metrov a vytvára krásne jazero, v ktorom sa počas leta dá kúpať. Priprav sa však na poriadne studenú vodu a ak si málo otužilý, radšej si prines nafukovačku. Hádam si nenecháš ujsť jeden z TOP zážitkov v celej Bosne.
4 KONJIC
Na pol ceste medzi Sarajevom a Mostarom budeš míňať Konjic, mesto z konca 14. storočia. Historicky malo vždy obrovský význam. V dávnej minulosti ako dôležité obchodné mesto spájajúce Sarajevo so Stredozemným morom, počas vojny bolo strategickým bodom, keďže v ňom sídlila zbrojná továreň. V súčasnosti toto prevažne moslimské mesto cestovateľov láka najmä ako východiskový bod k vodným atrakciám, najmä k raftingu na rieke Neretva. Na nete nájdeš viacero spoločností, ktoré ponúkajú rôzne vodácke balíčky.
5 BORAČKO
TOP 5 uzatvára jazero, ktoré mi pri pohľade zhora vyrazilo dych. Nádherné, takmer dokonalo okrúhle, s tyrkysovou vodou. Aj som hneď zabudla, aká strastiplná cesta k nemu viedla. Z mesta Konjic je to síce len okolo 20 kilometrov, ale trvať ti to môže aj viac ako hodinu. Jazero leží v údolí rieky Neretva v pohorí Prenj a aby si sa do údolia dostal, musíš sa najprv dostať hore na kopec po úzkej ceste plnej zákrut. A práve z tohto vrchného bodu vyzerá jazero najkrajšie.
Keď sa dostaneš dole, ocitneš sa v jednom z najpopulárnejších bosniackych rekreačných stredísk. V okolí jazera, ktoré je ľadovcového pôvodu, je viacero krasových útvarov a jaskynných otvorov medzi skalami. Jazero je nimi totiž z každej strany obklopené, čo vytvára krásnu a dramatickú scenériu. Šírka jazera je viac ako 500 metrov a vďaka priezračnej vode sa dá dovidieť do hĺbky takmer desiatich metrov. Vychnutnať si večeru na terase pri jazere pri západe slnka je romantický gýčik, ktorý roztopí nejednu dušu.
Zaujíma vás BOSNA? Prečítajte si o nej viac:
2 komentáre
Dobry den
Je to pekne co ste napisali o Bosne a Hercegovine, ja som inac Bosniak ktory myluje Slovensko a Slovakov. Ja by som doporucil pre Slovakov ktory cestuju na Jadran, alebo ktory chcu navstivit len BaH, ze na severe Bosny je mesto Tuzla, 75 km od chorvatskych hranic, ktore ponuka jedinecne slane jazera v Europe. Tam je obrovska navstevnost tych jazier, su aj liecive, a vstup je lacny. Tam v sezone prijde aj 15000 ludi na den. Dalej doporucujem prejst kanonom rieky Vrbas( to je smer Banja Luka). Potom vodopady v meste Jajce a Plivske jazera. Potom vodopady rieky Una pri meste Bihac, tam je tiez rafting. Doporucujem navstivit etno dedinu Stanisic vo vychodnej Bosne. Potom kanon rieky Tara, ktory je druhi najhlbsi na svete. Tam je posledny prales v Europe. Potom treba navstivit deltu rieky Neretvy, Sarajevo film festival, jeden z najvacsich festivalov v juznej Europy. A mozete tiez po ceste domov navstivit trhovisko Arizona, vzdialene 25 km od chorvatskych hranic. Tam je 2500 obchodov na jednom mieste. Tolko odo mna.
Dobrý deň, Ruzmir. Ďakujem za milé slová, som veľmi rada, že sa Vám článok páčil. A tiež ďakujem za skvelé odporúčania, určite sa na tie miesta pri najbližše návšteve Bosny a Hercegoviny vyberieme. Pekný deň. Veronika
Komentovanie je uzavreté