Lety do mnohých ázijských destinácií z Európy nie sú priame, čo môže pre niekoho, napríklad môjho manžela, znamenať monštruózny problém. Na druhej strane to dáva nadšencom objavovania, ku ktorým patrím aj ja, priestor na maximalizovanie dovolenkových dobrodružstiev. Pýtate sa, ako? Úplne jednoducho! Niekoľkohodinové medzipristátie predsa nemusíte stráviť v režime hibernácie v nehostinnej letiskovej hale, pokojne sa môžete vydať objavovať mesto. Tak sme to naposledy urobili aj my v Pekingu.
Peking na vlastnú päsť vs organizovaná prehliadka
Vo všeobecnosti sme fanúšikmi sólo cestovania a vo väčšine prípadov hľadáme možnosti, ako miesta po svete objavovať na vlastnú päsť. Niekedy je však omnoho praktickejšie zveriť sa do rúk agentúre. Druhú možnosť sme si vybrali aj naposledy a Peking sme sa rozhodli navštíviť so sprievodcom. Predsa len, počas medzipristátia sme mali k dispozícii len pár hodín a čo i len malé zaváhanie či poblúdenie by nás mohlo stáť zmeškaný let. Aj s odstupom času hodnotím toto rozhodnutie ako veľmi správne.
Agentúr, ktoré majú v ponuke takzvané „layover“ prehliadky, je v Pekingu veľmi veľa. Líšia sa nielen programom, cenou a škálou služieb či veľkosťou skupiny, ale aj časmi, počas ktorých organizujú výlety. Keďže my sme pristáli večer a na Peking sme mali pár hodín v noci, musela som vyhľadávanie obmedziť na firmy, ktoré ponúkali aj nočné obhliadky.
Po preštudovaní ponúk a recenzií som napokon oslovila Layover Tour Beijing a s čistým svedomím ich môžem odporučiť ďalej. Manažér Willy bol príjemným prekvapením, na môj e-mail mi odpísal behom pol hodiny (aj napriek časovému posunu, odpísal mi asi o 23tej ich času) a poskytol mi dokonca viac informácií, ako som čakala. Užitočné boli najmä tie o bezvízovom tranzite, ale o tom neskôr.
Nočný Peking
Hoci agentúra ponúka viacero výletov, nemusíte si vybrať žiaden konkrétny, itinerár si máte možnosť poskladať aj sami. Ja som Willyho poprosila, aby mi poslal zoznam miest, ktoré sa dajú navštíviť aj počas noci a on mi obratom zaslal zoznam, dokonca aj s informáciami o otváracích hodinách a vstupnom, v prípade, že nebolo zahrnuté v cene prehliadky. Čo sa mi páčilo najviac boli odporúčania a logistické tipy uvedené pri každom mieste – ak by som išla do centra na vlastnú päsť, príprava 3-hodinového výletu po Pekingu by mi zabrala niekoľko dní. Takto som to dostala naservírované priamo pod nos a nemusela som už nič riešiť.
Osem hodín v Pekingu, po odrátaní časovej rezervy na proces pri prílete a odlete, sú vlastne štyri hodiny v Pekingu. Cesta z letiska do centra zaberie asi hodinu, čiže na objavovanie mesta nám v podstate ostali len dve hodiny. Počas nich sme navštívili niekoľko ikonických miest a stavieb, 10 bodov dávam olympijskej veži, vyše 200-metrovej stavbe, ktorá vyzerá parádne práve v noci, keď je nasvietená rôznymi farbami. Mala som pocit, že je ju vidieť odvšadiaľ.
Nemenej pozoruhodný je národný štadión, známy ako vtáčie hniezdo, ktoré svojím dizajnom pripomína. Ak budete v Pekingu, rozhodne nevynechajte. Navštívte tiež Starý Peking so známou nákupnou ulicou Qianmen, ktorú na jednom konci otvára brána Zhengyangmen priamo pred pevnosťou s rovnakým menom. Nakoniec sa vydajte na námestie Tiananmen, ktoré je hranicou medzi centrom Pekingu a Zakázaným mestom (to je v noci bohužiaľ uzavreté). Obdivovať tam môžete stavby ako národné múzeum či mauzóleum Mao Ce-Tunga. Čo nás prekvapilo najviac, centrum bolo takmer ľudoprázdne, všade sa potulovali len ozbrojení vojaci.
Praktické informácie
Ak letíte cez Čínu a máte dlhé medzipristátie, letisko môžete opustiť bez toho, aby ste si museli vopred vybavovať víza a platiť za ne. Bezvízový tranzit až do dĺžky 144 hodín môžete využiť na viacerých letiskách, ich zoznam nájdete napríklad na stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.
Po prílete sa príliš neokúňajte a toalety radšej navštívte ešte v lietadle, aby ste sa čo najskôr dostali do radu na žiadosť o tranzitné víza. Tým sa nevyhnete, bez toho vás z letiska nepustia. Myslite najmä na to, že váš let nie je jediný a žiadateľov o tranzitné víza budú desiatky. My sme mali šťastie, lebo zároveň s nami pristáli len dve ďalšie lietadlá a v rade sme sa nezdržali. V rôznych recenziách a na blogoch iných cestovateľov som sa však dočítala aj o trojhodinových zdržaniach, v priemere by vám však proces od vstupu do letiskovej haly po odchod z letiska nemal trvať viac ako jeden a pol hodiny.
*Disclaimer: Tento článok vznikol na základe spolupráce s agentúrou Layover Tour Beijing. Všetky uvedené informácie a názory sú 100 % naše a úprimné.