Viaceré zahraničné blogy interpretujú „slow style travel“ ako cestovanie, na ktoré si vyhradíme veľa času, lebo len vtedy môžeme maximalizovať zážitky a vyťažiť z nich najviac. Samozrejme, je prirodzené, že čím viac času máme, tým je šanca niečo dôkladnejšie spoznať väčšia. Na druhej strane, prečo by sme sa mali na pomalé cestovanie pozerať tak radikálne? Ja som presvedčená, že slow style travel je dostupné každému, či sa rozhodne vycestovať do sveta na rok alebo ísť do susedného mesta na predĺžený víkend. Neobmedzujme, hľadajme spôsoby a možnosti, ako pomalé cestovanie urobiť príjemným a dostupným pre každého.
Aby sme vám ukázali, že slow travel nie je nákladné a nezáživné, rozhodli sme sa spísať 10 tipov pre začínajúcich slow style cestovateľov. Verím, že každý si medzi nimi nájdete niečo, čo ho nakopne k pomalému cestovaniu a zbúra aspoň pár predsudkov.
1. NECHCITE VIDIEŤ, TÚŽTE ZAŽIŤ
Cestovať pomaly znamená v prvom rade cestovať naplno. Cestovať nie preto, aby sme niečo iba videli, ale najmä preto, aby sme zažili. Položte si otázku, prečo ste sa rozhodli cestovať. Čo vás motivuje? Nejaké hobby, na ktoré sú v danej destinácii ideálne podmienky? Alebo vás láka lokálna kuchyňa? Zaujímate sa o históriu? Chcete si splniť detský sen? Vyberte si destináciu podľa toho, čo je blízke vášmu srdcu.
Pri zážitkovom cestovaní pravdepodobne uvidíte menej. S tým sa treba zmieriť. Ale potrebujete mať odfotenú každú sochu? Musíte ísť na každú vyhliadku? Nestresujte sa tým, či stihnete navštíviť „všetko“. Pokojne zájdite na masáž, do kúpeľov alebo preleňošte celý deň na pikniku v parku. Cestovanie nie sú preteky.
2. INŠPIRUJTE SA UMENÍM
Vysnívali ste si návštevu krajiny na základe nejakého umeleckého diela? Knihy či filmu? Ak áno, nech vám ani nenapadne siahnuť po tradičnom turistickom sprievodcovi. Môžete pokojne zabudnúť na tie najlepšie miestne atrakcie, staňte sa hrdinom, o ktorom ste čítali. Blúďte tými istými ulicami, zájdite do jeho obľúbenej reštaurácie, vychutnajte si kávu v kaviarni, v ktorej sa zastavil každé ráno pred príchodom do práce. Nechajte sa uniesť atmosférou a spoznajte miesto inak ako bežný cestovateľ. Navyše, takéto sledovanie stôp môže byť aj veľmi zábavné.
3. OSTAŇTE DLHŠIE
Táto rada sa pravdepodobne bude osvojovať najťažšie – dokonca aj mne samej. Keď má človek prácu na plný úväzok, dovolenkových dní nie je veľa. Je prirodzené, že ich chceme využiť na maximum. Navštíviť, vidieť a zažiť čo najviac ako sa len dá. Aj my máme za sebou dovolenky, keď sme počas 15 dní navštívili štyri krajiny od seba tisíce kilometrov vzdialené. Áno, videli sme veľmi veľa, ale za akú cenu? Museli sme sa striktne držať pripraveného itineráru, ostať niekde dlhšie nebolo povolené. Často sme boli unavení, hladní a mrzutí. Dnes si už uvedomujem, že to za to nestojí.
Ostať dlhšie znamená viac si vychutnávať. Viac si všímať, viac sa uvoľniť, viac si dopriať. Nestresovať sa, ráno si pospať a pokojne celý deň preležať pri bazéne, lebo mám pred sebou ešte ďalších xy dní na danom mieste. Ostať dlhšie znamená viac slobody. Môžem sa stratiť, môžem stratiť pojem o čase. Keď miesto štyroch krajín ostanem v jednej, o nič neprídem. Navyše, ostať dlhšie znamená aj niečo ušetriť – minimálne na ubytovaní, ktoré je v prípade dlhších prenájmov väčšinou lacnejšie. Taktiež ušetrím na doprave, nehovoriac o tom, že takto urobím niečo dobré aj pre planétu.
4. KRÁČAJTE, BICYKLUJTE
Vymeňte taxíky alebo hromadnú dopravu za bicykel, alebo jednoducho, choďte peši. Nenaháňajte „špendlíky na mape“ a rozhodne sa takto bezhlavo nepresúvajte z bodu A do bodu B. Možno si odfotíte všetky tie štandardné atrakcie, ale prídete o veľa. Pravú atmosféru miesta nasajete len vtedy, keď sa po ňom prejdete. Keď sa pomotáte po uličkách, keď privoniate k miestnemu street foodu, keď na rohu začujete hádku mladých milencov. Energia každého miesta je v jeho obyvateľoch.
5. ZAPADNITE MEDZI MIESTNYCH
Dajte si záväzok, aby ste v každej krajine spoznali aspoň jedného domáceho. Predavačku v pekárni, farmaceuta v lekárni, pouličného umelca na móle. Zaujímajte sa, ako žijú, kam radi chodia, kde radi jedia. Kým nespoznáte ľudí a to, ako žijú, čo ich trápi a z čoho sa tešia, krajinu spoznáte len spolovice. Ubytujte sa v lokálnom penzióne, skúste Airbnb, couchsurfing, housesitting. Navyše, kontakt s miestnymi otvára dvere novým príležitostiam.
6. ZAPOJTE SA DO MIESTNYCH PODUJATÍ
Všímajte si, čo sa okolo vás deje. Navštívte miestne divadlo, choďte na festival, ktorý sa tam práve koná. Vypočujte si umelca v pube, choďte na ochutnávku vín po miestnych pivniciach. Pozrite si športový zápas, prihláste sa na kurz varenia či spoločenských tancov. Choďte pokojne niekam, kam by ste doma možno nikdy nevkročili.
7. SPOZNÁVAJTE CEZ JEDLO
Zabudnite na celosvetové siete rýchleho občerstvenia. Ochutnávajte, čo servíruje krajina. Navštívte lokálne street foody, malé reštaurácie. Nevstaňte od stola, keď nenájdete menu v angličtine. Pýtajte sa a nechajte si poradiť. Nebojte sa objednať si niečo, čo vám nebude chutiť.
8. NAVŠTEVUJTE TRHY
Trhoviská sú najmä v ázijských krajinách skutočným srdcom miest. Stretávajú sa tam ľudia, diskutujú, predávajú svoje výrobky. Nájdete tam všetko a všetkých. Privstaňte si a choďte sa prejsť ešte pred svitaním na rybí trh. Vyhľadajte blšie trhy, trhy, kde predávajú remeselníci. Nenakupujte len magnetky vyrobené v Číne, podporte lokálny biznis a prineste si domov alebo svojim blízkym niečo autentické.
9. DOBROVOĽNÍČTE
Vyšší level slow style cestovania. Nehľaďte len na svoje potreby a záujmy, prispejte svojou troškou a podporte miestnu komunitu. Zapojte sa do lokálnych projektov a konajte dobro. Tento spôsob cestovania je tiež ideálny pre tých, ktorí na cestovanie nemajú rozpočet. Väčšina dobrovoľníckych projektov funguje na báze bartra – za svoju prácu dostanete ubytovanie a stravu a príležitosť spoznať krajinu z takého uhla, ako by ste inak nemali.
10. ROBTE MENEJ, ALE PLNOHODNOTNEJŠIE
Keď si budete plánovať aktivity, riaďte sa heslom menej je viac. Nezaplňte si deň tak, že večer padnete od únavy do postele, no sotva budete vedieť vymenovať, čo všetko ste videli a zažili. Milujete galérie? Neumorte sa tým, aby ste ich obehali všetky, radšej si vyberte jednu alebo dve a doprajte si v nich viac času. Cestovanie nie sú preteky. A v konečnom dôsledku, koho by ste predbehli? Seba samého?