Tento rok aj my dvaja s Karolom cestujeme doma a objavujeme poklady, ktoré sme mali roky pod nosom, no akosi sme si stále nevedeli vyhradiť čas na cestovanie po Slovensku. A tak sme konečne aj my začali viac spoznávať krásy a zaujímavosti rodnej krajiny, ktorá má návštevníkom rozhodne čo ponúknuť. Na potulkách sme už objavili krásnu pláž v Čilistove, netradičnú rozhľadňu v Malinove, vyhliadku v korune stromu v Hamuliakove, drevenú promenádu v Zálesí, vyhliadku na Devínskej Kobyle, vodný mlyn v Jelke či malú rozhľadňu vo viniciach vo Svätom Jure. Tentoraz nás to zavialo na stredné Slovensko, kde stojí unikátny rebrík do neba.
Rebrík do neba – všetko, čo treba vedieť
Netradičná stavba, drevený rebrík do neba, sa stala hitom Instagramu len tento rok, no v skutočnosti už stojí o čosi dlhšie. Ide o dielo vizuálneho umelca Mateja Rosmányho, ktoré turistov láka najmä preto, že nie je o nič opreté a tak ozaj budí dojem, akoby bol skutočným rebríkom do neba.
Asi päť metrov vysoký rebrík stojí vo voľnom priestore a to vďaka tomu, že pokračuje ešte takmer dva metre pod zem. Je skvelou atrakciou najmä pre deti, ale hravo udrží aj dospelých, netreba sa báť, že by ste ho zlomili. Škoda len, že sa už pravdepodobne stal obeťou vandalov, jeden stupienok na ňom chýba. Alebo sa niekomu predsa len podarilo zlomiť ho?
Lokalita, trasa, náročnosť
Rebrík do neba sa týči uprostred lúk za obcou Dúbravica v smere na Banskú Bystricu, od ktorej je vzdialený necelých 20 kilometrov. Zo Zvolena to budete mať približne rovnako a ak sa tam vyberiete na výlet z hlavného mesta, cesta vám bude trvať okolo dvoch hodín. Nájdete ho pomerne jednoducho, keďže je označený v Google maps a navigácia vás dovedie priamo k nemu.
Ak by ste mali s navigáciou problém, rebrík do neba nájdete úplne bez problémov aj bez nej. Keď pôjdete od Banskej Bystrice, hneď za tabuľou označujúcou začiatok obce odbočíte doprava na pomerne strmú betónovú cestu, ktorá sa po chvíli zmení na poľnú. Zatiaľ tam nie je žiadny zákaz vjazdu, ale trasa nie je ideálna, preto zvážte, či auto nenecháte zaparkované niekde v obci. Cestu peši, napríklad od Kostola sv. Žofie, by ste mali hravo zvládnuť do pol hodiny. Nie je náročná, absolvujete ju aj s deťmi, kočiar ale radšej vymeňte za nosič.
Keď budete stúpať poľnou cestou, rebrík uvidíte v diaľke po svojej pravej ruke. Od cesty k nemu prídete približne za päť minút. Keď sme tam boli my, lúka bola krásne pokosená, takže prechádzka bola pohodlná. Bonusom sú prekrásne výhľady na Dúbravicu, Ponickú Hutu a v prípade jasného počasia dovidíte až na hrebene Nízkych Tatier.
Čo som sa dozvedela až po návrate z výletu, v obci Dúbravica nejde o prvý takýto umelecký projekt. Funguje tam občianske združenie Periférne centrá, ktoré ich má na konte už niekoľko. Okrem rebríka do neba neďaleko nájdete aj lesnú saunu Kunstdorf, rozhľadňu s opekačkou, zaujímavý prírodný tunel či vyhliadku na nahromadený odpad na riečke Zolná, ktorá nás má prinútiť zamyslieť sa nad tým, ako sa správame k životnému prostrediu. Tuším si výlet do tejto obce ešte zopakujeme.