S problémami s plodnosťou sa stretáva čoraz viac párov. Existujú dokonca predpovede, že už v horizonte dvadsiatich rokov sa väčšina detí narodí zo skúmavky. Jednou z najznámejších metód umelého oplodnenia je in vitro fertilizácia, známa ako IVF. Čo o nej ženy najčastejšie zaujíma?
Kým som otvorene neprehovorila o našej ceste k bábätku, ani som len netušila, koľko párov, aj u nás na Slovensku, má problém s prirodzeným počatím či úspešným donosením dieťatka. Síce je to stále pomerne veľké tabu a mnohé páry sa rozhodnú o svojom probléme mlčať a riešiť ho len v súkromí, čoraz viac je už aj takých, ktoré hľadajú odpovede aj inde. V nedávnom rozhovore, ktorý som viedla s MUDr. Ľuboslavou Petrovou z kliniky reprodukčnej medicíny Repromedica, viacerí položili zaujímavé otázky. Záznam tohto vyše hodinového rozhovoru nájdete TU.
V tomto článku, pripravenom opäť v spolupráci s pani doktorkou Petrovou, vám odpovieme na 10 najčastejších otázok o IVF, na ktoré som narazila na diskusných fórach. Ak vás zaujíma viac, prípadne sa chcete podeliť o svoje skúsenosti, využite priestor v komentároch pod článkom, na vaše podnety vám rady odpovieme.
10 najčastejších otázok o IVF
Čo je IVF metóda a pre koho je určená?
In vitro fertilizácia je spôsob asistovanej reprodukcie, keď k oplodneniu vajíčka dochádza mimo tela ženy v laboratórnych podmienkach. Zrelé vajíčka sa získajú v celkovej anestézii z vaječníkov, oplodnia sa spermiami a po následnej kultivácii sa embryo prenesie do tela ženy. IVF sa vo všeobecnosti ponúka párom, ktoré sa snažia o prirodzené počatie minimálne rok, bez úspechu. Táto metóda sa často využíva v prípade endometriózy, nepriechodných vajíčkovodov, nízkeho počtu spermií u muža alebo vajíčok u žien a tiež v prípade žien nad 35 rokov.
Koľko stojí jeden IVF cyklus?
Väčšina kliník má svoje cenníky zverejnené na stránke. Vstupná konzultácia býva nezáväzná a zadarmo, no povedať presné náklady na jeden cyklus je prakticky nemožné, keďže každý pár si vyžaduje špecifický a „na mieru ušitý“ proces. S tým súvisia aj rôzne náklady na liečbu. Poisťovne preplácajú základné vyšetrenia, odber vajíčok, vklad embrya a prispievajú tiež na lieky. Je však dôležité mať určitú rezervu (približne 800 eur) na všetky extra výdavky, ktoré nie sú hradené z poistenia.
Koľko cyklov IVF vlastne poisťovňa prepláca?
Na Slovensku sú preplácané dokopy 3 cykly IVF, ale len v prípade žien do 40 rokov.
Ako dlho trvá jeden IVF cyklus?
Ak nerátame vstupné konzultácie a vyšetrenia a zameriame sa výlučne na samotný proces, vo všeobecnosti hovoríme o horizonte niekoľkých dní. Zvyčajne sa začína druhým dňom menštruačného cyklu podávaním potrebných liekov, čo trvá cca týždeň až desať dní. Nasleduje odber vajíčok, ich kultivácia a k ich vkladu dochádza o ďalší týždeň až dva. Samozrejme, bavíme sa v teoretickej rovine, u každého páru sa táto doba mierne odlišuje v závislosti od ich konkrétnej situácie a zvoleného protokolu lekára. V menej komplikovaných prípadoch postačí natural, soft alebo mini IVF cyklus, ktorý trvá iba 10-14 dní.
Aká je úspešnosť IVF?
Úspešnosť IVF závisí od mnohých faktorov, preto toto číslo nemusí byť pre nikoho smerodajné. Na klinike Repromedica, ktorá sa stala odborným garantom tohto článku, je aktuálna úspešnosť IVF 63 percent.
Ako prebieha odber vajíčok, je bolestivý?
Zákrok sa vykonáva v celkovej anestézii a trvá okolo desať minút. Je ambulantný, hospitalizácia nie je nutná. Počas neho sa cez pošvu k vaječníkom zavedie špeciálna ihla, ktorou sa vajíčka odoberú a po asi dvojhodinovom oddychu môže ísť žena domov so sprievodom. Zákrok nie je bolestivý, môžu sa po ňom ale objaviť nepríjemné pocity v podbrušku alebo jemné špinenie. Všetky tieto sprievodné príznaky odznejú do 48 hodín po zákroku.
Má IVF aj nejaké vedľajšie účinky?
Každá liečba sa spája s určitými rizikami a inak tomu nie je ani v prípade IVF. Najčastejšie sa skloňuje užívanie hormónov. Moderné postupy však už dnes umožňujú aplikovať nižšiu dávku hormonálnych liekov na kratšiu dobu, čím sa hrozba vedľajších účinkov výrazne zmenšuje. Klinické testy nepotvrdili žiadne dlhodobé vedľajšie účinky hormonálnej liečby. Medzi dočasné vedľajšie príznaky patrí v niektorých prípadoch bolesť hlavy a retencia vody v organizme. Bezpečný priebeh IVF bez komplikácií a následkov je spoločným cieľom, preto je nevyhnutné riadiť sa čo najpresnejšie odporúčaniami ošetrujúceho lekára.
Je po absolvovaní IVF potrebné dodržiavať nejaké obmedzenia v stravovaní?
Žena, ktorá prechádza procesom IVF, by sa mala k svojmu telu správať tak, akoby už bola tehotná. Vylúčiť je teda potrebné alkohol, cigarety, drogy, obmedziť pitie kávy a riadiť sa pravidlami zdravého životného štýlu. K výraznejším obmedzeniam príde až po pozitívnom tehotenskom teste. Vtedy sa odporúča dať si prestávku od konzumovania morských plodov, údenín, plesňových syrov, nepasterizovaných produktov, surového mäsa a rýb. Dôležité je mať pestrú stravu bohatú na vitamíny a minerály a dostatočný príjem kyseliny listovej.
Odporúča sa po IVF sexuálna zdržanlivosť?
Vo všeobecnosti sa pohlavný styk neodporúča na konci hormonálnej stimulácie, a v období odberu vajíčok a vkladu embrya minimálne na dva dni. Mimo týchto úkonov by sa mal pár riadiť odporúčaniami ošetrujúcich lekárov. Každopádne, pohlavný styk počas procesu IVF by mal byť jemný z dôvodu vyššej citlivosti vaječníkov.
Môže žena po IVF aktívne športovať, navštevovať wellness, saunu, bazény?
Všetkým týmto aktivitám by sa žena mala vyhnúť minimálne po hormonálnej stimulácii, keďže jej vaječníky budú zväčšené a citlivé. Rovnako aj tesne po odbere vajíčok a vklade embrya. Počas celého procesu je potrebné dávať si pozor na prehriatie organizmu, saunám a teplým kúpeľom je preto lepšie sa vyhnúť úplne. Rovnako je to aj s aktívnym športom, samozrejme, všetko je najlepšie konzultovať so svojím lekárom.