Zažiť poľské mesto Zakopané v zime bolo už dlhé roky mojím snom, no nikdy by mi nenapadlo, že sa tam prvý raz vyberiem až ako mama. S ďalšou mamou, tiež dvojročného syna, a bez partnerov. V zostave dve mamy, dve deti, sme toho síce stihli podstatne menej, ako by som si priala, napriek tomu to bol jeden z najlepších a najkrajších výletov, na akých som v poslednom čase bola. Zakopané a jeho okolie sú v zime skutočne rozprávkové. Čo tam vidieť, robiť, zažiť a ochutnať?
Zakopané – poloha
Poďme sa najprv zorientovať na mape. Zakopané leží na juhu Poľska, pri našej spoločnej hranici, z ktorej je to do mesta len niečo cez dvadsať kilometrov. Najčastejšie sa na prechod do Poľska v smere na Zakopané využíva hraničný priechod Lysá Poľana. Na tejto trase si užijete krásne výhľady, treba sa ale pripraviť, že najmä v sezóne môže byť dosť rušná.
Zakopané je centrom goralskej kultúry, s ktorou sa môžeme stretnúť aj u nás na Slovensku, v pohraničnej oblasti. V Zakopanom je ale vyšperkovaná vo všetkých smeroch, najviac viditeľné je to v miestnej architektúre. Domy s dlhými strechami na prvý pohľad pripomínajúce chaty, s krásnymi ľudovými ozdobami, vidíte na každom kroku. Mnohé sú penziónmi či apartmánmi na prenájom, ktoré sú rovnako štýlové aj zvnútra. Ale o tom neskôr.
Zakopané v zime
Hoci je mesto celoročnou destináciou, ktorá láka návštevníkov na všetko od cyklistiky, turistiky, horolezectva, aquaparkov, zimných športov až po gastro turistiku, Zakopané v zime má predsa len o čosi čarovnejší nádych. Ak milujete Vianoce a všetko, čo k nim patrí, mesto by ste rozhodne mali navštíviť. Svetielka, stánky, klzisko ako z filmu Sám doma – a celkovo atmosféra ako z obľúbeného vianočného filmu nášho detstva, to všetko čaká vo vianočnom Zakopanom. Ak budete mať navyše šťastie a počasie vám dopraje bohatú snehovú nádielku, o rozprávkový zimný zážitok je postarané.
Čo vidieť a robiť priamo v Zakopanom
Zakopané ponúka množstvo zaujímavých aktivít. Ak si mesto chcete do sýta užiť a lepšie ho prejsť, víkend vám stačiť nebude. Najmä preto, že množstvo pekných a lákavých miest je aj v blízkom okolí. Pokojne sa tam preto vydajte aj na týždňovú dovolenku.
Krupówki – najznámejšia ulica v Zakopanom
Keď pri návšteve Zakopaného neprejdete ulicu Krupówki, ako by ste v meste ani neboli. Je to v podstate rušný bulvár plný obchodov, stánkov, kaviarní, cukrární, reštaurácií, tam to jednoducho žije. Ulicu takto nájdete celoročne, v zime má vďaka tomu nádych vianočných trhov. V kontraste so „západnými“ obchodmi občas až úsmevne pôsobia predajcovia v krojoch či koče ťahané koňmi, ktoré sa premávajú cez ulicu.
Neďaleko ulice Krupówki nájdete aj „Zakopane Eye“, veľký kolotoč, ktorý sa tu v meste volá Widokowe kolo. Priamo pod ním leží aj jedno z parkovísk, ktorých je v centre síce viac, ale miest je pomerne obmedzene, najmä vzhľadom na nápor turistov, a tak môžete mať s parkovaním problém. Na niektorých parkoviskách sa dá platiť aj kartou, inde vyberajú hotovosť, berú aj eurá. Najistejšie bude ale zaparkovať na veľkom parkovisku pod lanovkou na vrch Gubałowka, parkovné je 15 PLN.
Tip na zimný výlet:
Východné Štajersko: Dokonalá zimná dovolenka a rodinná lyžovačka
Gubałowka – zubačka na kopec a tie pravé Vianoce
Keď sa povie Zakopané, mnohým sa medzi prvými vybaví práve Gubałowka. Známy kopec, na ktorý sa môžete buď prejsť, alebo vyviesť pozemnou lanovkou – zubačkou. A to priamo z mesta, na spodnú stanicu lanovky sa dostanete prechádzkou cez ulicu Krupówki až na jej koniec, od križovatky promenády s ulicami Nowotarska a Kościeliska až po samotný svah. Lanovka je dlhá 1298 metrov, na prepravu používa dva vozne, ktoré sa vzájomne míňajú uprostred trasy a za hodinu je schopná prepraviť až dvetisíc ľudí. Áno, je to tam celkom preľudnené, ak máte na jazyku túto otázku.
Na vrch s výškou 1123 metrov sa dostanete spiatočne od 24 do 35 PLN (štandardný lístok pre dospelého), podľa sezóny a toho, či si lístok vopred kúpite online, alebo až na mieste. V prepočte na eurá sa bavíme o sumách od 5 do necelých 8 eur. Kompletný cenník nájdete TU. Lanovka je otvorená celoročne, presnú otváraciu dobu si môžete pozrieť v kalendári TU.
Čo je na Gubałowke také lákavé? Rozhodne výhľady, nakoľko vrch uzatvára Zakopanskú kotlinu tiahnucu sa od Tatier. Zhora uvidíte nádhernú panorámu Tatier a v podstate aj celé Zakopané. Tak pekný výhľad na Tatry som doteraz hádam ani nevidela. Preto nečudo, že je Gubałowka nielen najznámejším vrcholom v okolí, ale jednou z najkrajších rozhľadní na Tatry vôbec.
Okrem toho vás hore čaká veľká vyhliadková plošina. V lete si tam môžete požičať ležadlá a kochať sa výhľadmi. V zime zas nadšencov lyžovačky poteší zjazdovka, ktorá sa však pre vlastnícke spory nevyužíva celá, ale len úsek, na ktorom je jeden vlek. Pripravuje sa tam ale snowboardový žľab a snowpark. Na svoje si na Gubałowke prídu aj milovníci jedla, na kopci sa nachádza viacero reštaurácií a stánkov s tradičnou goralskou kuchyňou. My sme si dali obed v rozprávkovo vyzerajúcej reštaurácii Widokowka, kde nám veľmi chutilo. Jedlo vyberiete bez problémov aj pre deti.
A teraz to hlavné, Gubałowka je na Vianoce ako vystrihnutá z vianočných filmov. Každý rok tam počas zimnej sezóny nájdete „Krajinu svetla“, čo je viac ako milión LED svetielok osvetľujúcich celú oblasť okolo hornej stanice lanovky. Ak milujete Vianoce, rozhodne by ste si Gubałowku nemali nechať ujsť.
Tip na zimný výlet:
Jazero Bled v Slovinsku: Čo tam vidieť, robiť a ochutnať
Gubałowka – trhovisko
Na spodnej stanici lanovky sa nachádza aj tradičné trhovisko, kde nájdete mix lokálnych predajcov a „špekulantov“ s tovarom nie práve „made in Poland“. Nenechajte sa ale nimi odradiť, u poctivých trhovníkov môžete nakúpiť krásne miestne výrobky z dreva, vlny či kože.
Snowlandia Zakopane
Jednou z najpopulárnejších atrakcií v Zakopanom je rozhodne snehový labyrint, ktorý v meste budujú každoročne už od roku 2015. Je najväčší svojho druhu na svete, zaberá plochu až 3000 metrov štvorcových, vďaka čomu sa dostal aj do Guinessovej knihy rekordov. Nájdete ho na úpätí skokanského mostíka Wielka Krokiew približne 25 kilometrov od našich hraníc. Všetky dôležité informácie o tejto atrakcii nájdete TU.
Čo ešte robiť v Zakopanom
Neďaleko ulice Krupówki navštívte park Rówień Krupowa, ktorý je rozlohou jeden z najväčších v meste. Že čo robiť v parku v zime? Tak tento nie je úplne bežný, vedie totiž cez neho bežkárska dráha. Samozrejme, ak počasie dovolí. Je to tiež obľúbené miesto na sánkovanie. V meste nájdete aj malé, romanticky pôsobiace klzisko. Ak ste skôr vodný živel, poteší vás aquapark. Tých je, mimochodom, v okolí viacero a tešia sa dobrým recenziám návštevníkov.
Čo ochutnať v Zakopanom
Zakopané je miesto ideálne pre milovníkov gastro turistiky, nachádza sa tu množstvo tradičných reštaurácií. Mnohé z nich sú tradičné nielen kuchyňou, ale aj dizajnom, čo zážitok z jedla ešte umocní. Aspoň raz si ako predjedlo doprajte typický Oscypek, údený syr zo slaného ovčieho mlieka, ktorý sa najčastejšie podáva teplý, grilovaný, s brusnicovým džemom. Okrem reštaurácií ho ponúkajú aj predajcovia v stánkoch v uliciach mesta.
Na úvod chcem ešte povedať, že miestna kuchyňa je sýta, plná mäsa, zemiakov, ale aj zeleniny či húb. Niekedy stačí len polievka a máte dosť. Napríklad taký Bigos z kapusty a mäsa, alebo Žurek, kyslá polievka zo zemiakov, párkov a vajíčka, ktorá sa najčastejšie podáva v chlebovom bochníku. Určite ale zo Zakopaného neodíďte ani bez ochutnania inej lokálnej špeciality, ktorou sú Pierogi, v podstate verzia našich pirohov. Zväčša sa podávajú na slano, plnené zemiakovou, bryndzovou, syrovou alebo aj mäsovou či kapustovou plnkou. Na sladko sa zvyknú podávať s tvarohom a ovocím. A to je len malá ochutnávka miestnej kuchyne.
Tipy na reštaurácie mám tentoraz pre vás dva – Gazdowo Kuźnia priamo na známej ulici Krupówki a Karczma Przy Młynie na ulici Bulwary Słowackiego. Prvá zmienená, predpokladám, že najmä pre svoju polohu, je dosť rušná a často býva plná, druhá je pokojnejšia a mne tam bolo aj o čosi príjemnejšie. Jedlo však bolo v oboch vynikajúce.
Ubytovanie v Zakopanom
A dostávame sa k bodu, ktorý som načrtla hneď v úvode – ubytovanie v Zakopanom. Je krásne, je štýlové, je tradičné, je luxusné, je ho fakt veľa a vo všetkých týchto kategóriách. Mne osobne sa veľmi páčia tradične zariadené drevené zruby a apartmány, ktorých množstvo nájdete na Airbnb, ale tentoraz sme mali komfort hotela, čo sme ako dve mamy s dvoma deťmi ozaj ocenili.
Bývali sme v Radisson Blu Hotel & Residences, ktorý má okrem iného aj skvelé, a najmä, baby friendly wellness. Je vhodné už pre tie najmenšie deti, keďže detský bazén má hĺbku len 30 centimetrov. Počas pobytu sme si ho dopriali každý deň. Vyzdvihnúť ale musím aj stravu, ponuka v raňajkových bufetoch bola veľmi pestrá, ani neviem, či sme tak bohaté raňajky už niekde predtým zažili. Oplatila sa aj polpenzia, bufetové večere boli chutné a tiež pestré.
Zakopané a okolie – čo navštíviť v zime?
V tomto regióne je množstvo krásnych miest, vymenovať všetky by bolo na knihu, nie na blogový článok. Spomeniem preto dve, asi najznámejšie. Kasprowy Wierch s výškou 1987 m.n.m. je najnavštevovanejším vrcholom v poľských Tatrách. Okrem množstva turistických chodníkov sa na neho viete dostať aj lanovkou. Počas tohto výletu sa nám tam dostať nepodarilo, ale aspoň sa mám na čo tešiť nabudúce.
Druhým miestom, ktoré sa oplatí vidieť, a ktoré sme do itineráru tentoraz zaradili my, je Morskie oko. Je to najväčšie a štvrté najhlbšie jazero v Tatrách. O tomto celodennom výlete pripravujem samostatný článok –Morskie oko, Zakopané, v zime: Všetko čo potrebujete vedieť, vidieť a zažiť. Určite dám vedieť, keď bude hotový.
*Disclaimer: Zakopané sme navštívili na pozvanie organizácie Polska Travel.